Радка Атанасова – Топалова и стихосбирката „Коя ли съм?“ Още със заглавието се поставя проблемът да се уточняват изначални позиции – някои от циклите като „Коя съм аз?“, „Кой си ти?“, Кои сме ний?“. Това са философските въпроси за идентичността на личността, но е загубена посоката към аналитизма в името на емоцията. Преминава се през различни концентрични кръгове, за да се стигне до изконни истини. Тогава, когато се откаже от разсъдъчността и обговарянето, Радка Атанасова – Топалова е истински убедителна, но го прави рядко:
Понякога ми идва
с един отчаян ритник
... да избия вратата.
Рабирайте „вратата на битието“. По аналогичен начин е добра, когато дефинира същността на проблема – поетите: „На истината адютанти са“ или фиксира непреходни истини. Стихотворението ѝ за Левски, който остава неназован в „Монолог на портрета“ е без уговорки сполука, а обратно, отново посветеното на него „Писание до светия“ е в духа на обстоятелствения коментар и с нищо не надстроява. Стихосбирката има нужда от една безпощадна автоселекция.
Иванка Янкова с „Лотосът на безкрая“ събира стихове, импресии, есета, хайку. Пълна несъвместимост между търсен философски поглед, вариации на тема природа, съкровени изповеди, детски стихове и текстове посветени на сакрални топоси, но без оригинално звучене – България, Перущица, Родопите, като тук са и любими славянски ориентири – Москва , Киев, Беларус. Цялото това разнопосочие, носещо идеята за събрано, на фона на времето е обхванато от отворения въпрос, който не звучи еднократно в поетичната пловдивска 2017-а година: „коя съм, от къде съм, смисъл има ли?“ Може да се съжалява, че така се губят стихове като „Нозете на нощта“, „Ще отпътувам някой
The PlovdivLit site is a creative product of "Plovdiv LIK" foundation and it`s object of copyright.
Use of hyperlinks to the site, editions, sections and specific texts in PlovdivLit is free.