Двете представи за профила на Климент Охридски са толкова еднакви, колкото различни. Едната поддържа средновековния образ, запазването на традициите, моралността, упованието към вярата и Бога, символиката на светеца, който години наред се е предържал към евангелието, помагал е на стотици да намерят правилния път, а другата символизира новото начало, преходността, опознаването на един различен свят, надграждането да бъдем себе си и да вярваме в мечтите си.
А кой от двата профила би избрал Климент Охридски?
Климент Охридски, както знаем от историята е светец несамо, защото е бил ученик на Методий, ползвал глаголицата и създал нашата азбука- кирилицата, обучил стотици ученици в Охридската школа, а защото знаел да помага, да изцерява болните, да лекува нещастните- чрез своето слово, молитвите му достигали до Бога и дори след неговата смърт гробът му помага на мнозина да оздравеят. Логично е да избере профилът на светец за да закриля чедата си, но от друга страна Климент Охридски е този, който вярва в промяната, изпитва дори и себе си чрез трудностите на времето и се противопоставя на неизвестността, така че би могъл да избере профилът на рок легенда. Трудността на избора не се крие в това „Кой е той?”, а в това „ Кои сме ние?”. Защо ли? Ние самите не знаем „ Кои сме?” и в „Какво вярваме”, а неговият профил трябва да докосне нашите сърца, да даде частица от времето и пространството, да накара да преосмислим посоката , в която ще вървим. Чрез образа си, той трябва да ни вдъхне увереност , да ни подтикне да искаме да бъдем такива каквито сме, да бъде нашата пътеводна звезда в света изпълнен с тъма. Задачата на Климент Охридси е прекалено трудна и отговорна, а за да може да се вслушат повече хора в съветите му, трябва да се хареса на по-голямата част от обществото.
А какво всъщност е нашето общество?
Обществото днес се разделя на групи според възгледи, принципи, религии, възраст, интереси и какво ли още не. Най-трудната задача на Климент Охридски ще бъде да сплоти обществото и да намери общ език с всекиго. През Средновековието, проповедникът на вярата е успял да сближи езичниците и православните , но дали чрез помощта на новите технологии ще успее да обедени хората по цял свят, независимо от това, какъв е цветът на кожата им, в каква религия вярват, какви са възгледите и техните интереси, защото едно общество е като синджир, ако се прекъсне няма как да се запои здраво. Спойката е обединението - „ Обединението прави силата”, а без единство и разбирателство между хората светът независимо от глобалното си развитие ще стои на едно и също място, защото живите същества преди всичко трябва да обичат, да вярват, да се смеят, да плачат, но най-вече да чувстват и да изразяват чувствата си без да бъдат спирани от развитието на мрежи като Фейсбук, Тлитър и много други. Чрез популяризирането им, обществото, в което жив
The PlovdivLit site is a creative product of "Plovdiv LIK" foundation and it`s object of copyright.
Use of hyperlinks to the site, editions, sections and specific texts in PlovdivLit is free.