Когато Пловдив се наричал Тримонциум и белокаменната му красота блестяла отдалече,римляните снабдявали центъра на провинция Тракия с вода от Родопите – до днешните села Куклен и Марково бил построен величествен акведукт, дълъг 12 км. Същото Марково е родното място на поета Петър Анастасов, един от най-чистите и витални лирици в съвременната българска поезия. И както по римския воден мост течала бистра и свежа планинска вода, така и по незримия акведукт на поезията приижда роденото от снежните родопски преспи слово на поета. Не случайно в стихосбирката “Както те обичам”, връх в поетическата продукция на Петър Анастасов и отличена с наградата на СБП, строфите за Марково иззиждат началото на поетичния свод:
Селце, определено
да бъде мое. То
се крие под зелено
какво да е листо.
Селце като извивка
на гъвкава лоза.
Селце като усмивка,
селце като сълза.
Под въздуха му сладък
от грозде и от мед
спокоен безпорядък
и неспокоен ред.
Изведнъж в идиличното, простичко описание авторът завърта калейдоскопа от пъстроцветни образи, пренарежда ги в сюрреалистична, Петър-Анастасовска визия:
Човек и крава редом –
картина от Шагал.
Усмихвам се и гледам
дали светът е цял.
Дали не литва стадо
над къщите, дали
не се надбягва дядо
с махленските петли.
Дали човек разсеян
не ходи по стена.
Дали ведно не греят
и слънце, и луна.
Творбата илюстрира художественото световъзприемане, определящо поетическата стилистика на книгата – простота и непосредственост на изображението, кратки, безхитростни стихове. И в един момент осъзнаваш, че простите неща не са елементарни, че “обикновеността” е условност, моделираща един свят на природна и нравствена хармония. Като пантеистите П.А. разбира езика на природата, превръща се в глас от вселенския диалог. При това без да излиза от контекста на своето време. Защото П.А. е представител на поетическото поколение, дебютирало през 60-те години. Той е връстник на Иван Вълев и Николай Заяков – талантливи творци, поели също от града на седемте хълма. Времето се нарича социалистически реализъм и налага своите императиви в арспоетиката.Белези на оптимизма са строгата вътрешна организация на строфата, на реда в стихотворението, ударният му строй, песенното звучене. Стихът е ясен, в приятни класически форми. Този вид поезия е усъвършенствувала емоционалното мислене особено когато съдържа философски внушения, изразени на поетичен език. Другият вид поезия, която оперира с многозначни символи и метафори, провокираща триизмерната ни логика, в онова време имаше спорадични прояви у нас, макар че се беше наложила в света главно между двете световни войни. Т.н. нова поезия, основаваща се на асоциативните способности и интуицията, с алогични сл
The PlovdivLit site is a creative product of "Plovdiv LIK" foundation and it`s object of copyright.
Use of hyperlinks to the site, editions, sections and specific texts in PlovdivLit is free.