Gergana Zlatkova

Poetry

След потопа на ХХI век...

5.00(1 votes)

Poetry

Гетсиманската градина

4.74(38 votes)

Poetry

Стената на плача

4.66(29 votes)

Poetry

Адаса

4.64(28 votes)

Poetry

друга Струнна теория

4.62(26 votes)

More

Проблемът за живота, литературната творба и изкуството

Романът "Към Фара" на В. Улф и творбите на Дж. Р. Р. Толкин в няколко аспекта от теорията за езика на Фердинанд дьо Сосюр

Be first to rate
една страна това са теми от съвремието на авторката, а от друга тези теми и проблеми са засегнати по един или друг начин и в творчеството на не един автор, историк или философ през античността. В края на 19-ти и нач. на 20 век археолози като Артър Евънс и Хайнрих Шлиман са  направили своите големи открития в Троя и Крит. След техните открития археолозите  попадат на все повече артефакти – фигурки или изписани керамични съдове с определени сцени, потвърждаващи тези характерни особености от културата и ежедневния живот на древните гърци, наред с вече известното. А знайно е, че все повече автори в епохата на модернизма са имали  желанието да впишат своите творби сред канона на класиката, на образцовите творби. Това също е важно да се подчертае, когато трябва да се направи рязка граница между личния живот на автора и неговото творчество. Неслучайно Вирджиния Улф се шегува с биографичния метод при изследването на литературната творба, въведен от Сен Бьов.

      През 1931 г. Р. Кембъл пише иронична поема със заглавие “Georgiad” (“Грузинци”) за да осмее представителите на Блумсбъри[iii], известни като Джорджианци (автори от епохата на крал Джордж), отъждествявайки ги с изтока, варварското, нечистото. По-остър и по-безкомпромисен от него е У. Луис, определящ в критическите си статии творбите на В. Улф като бездарни копия на романите на М. Пруст, „Одисей” на Дж. Джойс и др. Той е саркастичен и осъдителен спрямо кратките моменти, загатващи любовни увлечения между жени в „Мисис Далауей”, „Към Фара” и др.[iv], и критикува В. Улф, че подражавайки на Пруст, пише романи, пропити от психическата болест, от която страда; че поддържа възгледите на Самюъл Коулридж, че творците и откривателите са андрогини в духовен план; сравнява членовете на Блумсбъри с наследници на оживелите жители на Содом, нарича ги антихристияни и с други обидни епитети; противопоставя се на ролята на жената в науката, изкуството и литературата, възприемани дотогава като дейности за мъже. Твърди че В. Улф критикува автори, от които копира бездарно и на които завижда. Отзивите му имат подривно въздействие върху В. Улф, която с големи усилия се опитва да преодолее биполярното разстройство, от което страда, в резултат от смъртта на родителите ѝ, брат ѝ и сестра ѝ, от войната и разочарованието от липсата на духовни ценности, обезличаването, убиването на човешкото в епохата на модернизма[v]. Още един повод да се направи съпоставка между творбите на двамата автори.

      В. Улф изгражда „

The PlovdivLit site is a creative product of "Plovdiv LIK" foundation and it`s object of copyright.
Use of hyperlinks to the site, editions, sections and specific texts in PlovdivLit is free.

© PlovdivLit 2025