Milan Jazbec

Poetry

Бих искал

5.00(1 votes)

Poetry

Ще остана

5.00(1 votes)

Poetry

Кредо

5.00(1 votes)

More

„Мисия Лондон“: Мини наръчник по дипломатическа практика

Translated by: От английски: Вера Иванова

4.89   (899 votes)
си, както и с глупавите малки проблеми, с които се сблъскват хората, когато пътуват в чужбина. Казано в общи линии, на дипломатите не е спестено нищо от живота на хората. Това включва също престъпления, корупция, скандали, любов и други интриги, както и любовни истории. Те трябва да се справят с тях, но са също част от някои от тези дейности, тъй като на края на деня те са хора и граждани като всички други. Но за разлика от тях работата на дипломата е напрегната: „В кариерата здравите нерви бяха като въжето за алпиниста.“ (Попов, 2009, с.21)

Без да навлизаме в сюжета на „Мисия Лондон“, книгата включва и се занимава с всички тези аспекти на човешкия живот. Обаче, за нашия анализ най-важното е, че този роман разглежда дипломатическия живот като такъв – епизодът започва с пристигането на Варадин Димитров, новия български посланик в Лондон в средата на 90-те години на миналия век и се развива съответно в течение на хода на неговата мисия. Трябва също да посочим, че въпреки че имаме българското посолство като централен фокус, историята може да се приложи към всяко посолство като такова. Професията има своите правила и начини на функциониране и техните нюанси могат да се открият навсякъде в дипломатическите корпуси; те са универсални. Фактът прибавя към важността на романа и го довежда също до равнището на де факто мини дипломатически наръчник.

Има много наръчници за дипломатическата работа като Barston (2006), Berridge и James (2003), Petrič (2013), Sen (1988) и Watson (1991). На практика всички те включват основни дипломатически теми като дипломация, министерство на външните работи, дипломатическа мисия, протокол, двустранна и многостранна дипломация и конференции. Това са всички области, които всеки дипломат трябва да познава, независимо от факта, че той или тя са наети в министерството и назначени в чужбина. Ние ще анализираме и коментираме „Мисия Лондон“ и ще сравняваме или подкрепяме с основно четири от посочените във въведението наръчници (но също с други препратки) в следните области на дипломатическата дейност: протокол и дипломатически събития; професионална атмосфера и дипломатическа психология; международни конференции; познанства и тяхното уреждане. Не коментираме отношенията на дипломатите с тяхната диаспора; въпреки това те са важна част от дипломатическата работа и живот, както и част от историята в романа. С всеки коментар ще се опитаме да открием дали и как фактите, описанията и откритията в книгата съответстват на правилата от основните дипломатически източници.

 

Протокол и дипломатически събития

Текстът започва вече с необичайно нарушение на дипломатическия протокол. Новият посланик пристига на поста си два дена преди обявеното пристигане. Затова не научаваме как е бил очакван на летището от протокола на Министерство на външните работи и работите на Общността на нациите (Форин офис). Но научаваме, че той пристигнал в посолството с такси, което тъкмо тръгвало, когато готвачът на посолств

The PlovdivLit site is a creative product of "Plovdiv LIK" foundation and it`s object of copyright.
Use of hyperlinks to the site, editions, sections and specific texts in PlovdivLit is free.

© PlovdivLit 2025