Облаци –
приличат на мъже,
които тежки амфори пренасят,
приличат на жени,
които в синева се къпят,
приличат на деца,
които бели чайки гонят.
Мигваш.
И…
няма вече амфори,
няма ги мъжете,
няма я реката,
няма ги жените,
птиците ги няма,
няма ги децата.
Животът е отминал.
Белее синевата.
ПРЕГЛЕД :
"Аз съм достатъчно художник, за да черпя свободно от въображението си. Въображението е по-важно от знанието. Знанието ограничава. Въображението обхваща целия свят." - Алберт Айнщайн.
Разглежданата поетеса е перфектен художник и стихотворението й започва с нейна фантазия върху концепция за облаците.
" Облаци –
приличат на мъже,
които тежки амфори пренасят,
приличат на жени,
които в синева се къпят,
приличат на деца,
които бели чайки гонят."
В поетичната представа облаците в необятната вселенска шир изглеждат като хора в движение с масивни амфори. Хуманоидно уподобени, обременени с твърде големи житейски тегоби и съвсем изтощени, за да изпълняват поверените им задачи. На гроздове са и понякога напомнят човешки същества, неспособни да се справят с предизвикателствата.
„Този свят е само платно за нашето въображение.” --Хенри Дейвид Торо.
И колко възвишено печелившият поет разсъждава от гледна точка на хората, почувствали се затруднени и в невъзможност да извършат очакваното от тях в точния момент!
Подобно Шели, поетесата гледа на настъпващите промени по време на небесния полъх на бриза. Позовава се на амфората, древна форма в гръцката керамика за съхранение и един от основните съдове с две дръжки и гърло по-тясно от корпуса. Боядисани амфори с широки гърла са използвани и като гарафи и давани за награди. Много са популярни в древна Гърция и древния свят. Имало е и урни за кремация.
С тази препратка поетесата внушава своето разбиране за житейските компликации. Отново във въображаемия свят си представяме весели жени, които се къпят в синевата с радост. Облачното сравнение преминава към жени в сините води на реката. След време облаците сякаш се преобразяват в деца, които вдъхновено следват бели чайки.
Сравнението се прехвърля от жени към деца. За миг долавяме облачни мъже в дълго пътуване, къпещи се жени и -накрая деца след бели чайки.
Подобно на поета-романтик, поетесата преоткрива човешкия вид като цяло в разстланите по небето облаци.
Обратът настъпва с едно Мигване.
„И…
няма вече амфори,
няма ги мъжете,
няма я реката,
няма ги жените,
птиците ги няма,
няма ги децата."
Позовавайки се на амфорите, поетесата сякаш съжалява да срещне всички житейски промени. Това, което наподобява амфори, го няма, а и уморените мъже също липсват. По същия начин изчезват жените в реката и децата след птиците.
Ефимерен е животът като движещите се облаци по небето. Нищо не е постоянно в света. Всички неща, веднъж създадени, ще бъдат унищожени в идващото време. Това е невидимият закон на вселената, създаден от Всемогъщия.
Наистина човек се чувства щастлив да открие доминантите в съзнанието на печелившия поет.
Заключителните редове поразяват всички:
„Животът е отминал.
Белее синевата.”
Всъщност животът е преходен и единственото, което ще продължим винаги да бленуваме, не е нищо друго освен празничния син оттенък на Космоса, възприеман през погледа ни като Небе.
Нека перото й носи стихове със забележителни идеали за радост на читателите.
_______________________________
*Отзив от Pushpalatha Ramakrishnan
Сайтът PlovdivLit е творчески продукт на фондация „Пловдив ЛИК” и е обект на авторско право.
Поставянето на хипервръзки към сайта, към издания, рубрики и конкретни текстове в PlovdivLit е свободно.