Гергана Златкова

Поезия

След потопа на ХХI век...

5.00(1 гласа)

Поезия

Гетсиманската градина

4.74(38 гласа)

Поезия

258 метра под морското равнище

4.66(29 гласа)

Поезия

Стената на плача

4.66(29 гласа)

Поезия

Адаса

4.64(28 гласа)

Поезия

друга Струнна теория

4.62(26 гласа)

Виж още

За хрониката в романа „Поражението” на Константин Илиев

Дай първата оценка
са посочени определени цитати, за да затвърдят казаното;  и авторът на който нямаше за цел да напише осем страници, е замислен с идеята да акцентира върху други, по-неосезаеми пунктове, във връзка с тъканта на повествованието на романа „Поражението” и неговото значение. Този критически текст съвсем на финала си позволява да мисли заглавието на романа „Поражението” не толкова през историческата и фактологична оптика, колкото през принадлежността му към литературните и драматургичните текстове.

„Поражението” връща читателите към една от най-древните практики в театъра- маската на изненадата, предизвикана от неочакваната развръзка на събитията. А каква по-неочаквана развръзка от изумлението, което изпитва отделният зрител, след като сам е достигнал до определена истина, близка до реалността, наблюдавайки ситуациите в театралното представление? Маската като отражение на изражението на читателя в самия край на романа… Повторение на антично представление и две изражения- върху лицето на зрителя и върху лицето на актьора- взаимно отражение. Впоследствие маската на актьора гледа към пустошта, както и лицето на зрителя. Една кратка среща и време за размисъл.

Изводът е, че „Поражението”, освен всичко друго, е и един драматургичен роман, което всъщност заявява чрез своето заглавие. Това движение около и през драматургичното продължава в друга книга на К. Илиев, по-тясно свързана с пиесата „Великденско вино”, което вече е повод за друг размисъл и друг текст.

Думите на режисьора Леон Даниел, изказани по повод пиесите на К. Илиев са валидни и за „Поражението”. Константин Илиев е „Летописец на безвремието”.


Бележка на автора: Този текст в по-съкратен вариант беше представен на четене по повод 24 май под надслов „Българският роман през последните десет години”, проведено през 2012 година в  СУ „Св. Климент Охридски”.

<<<78910

Сайтът PlovdivLit е творчески продукт на фондация „Пловдив ЛИК” и е обект на авторско право.
Поставянето на хипервръзки към сайта, към издания, рубрики и конкретни текстове в PlovdivLit е свободно.

© PlovdivLit 2025