„Поражението” връща читателите към една от най-древните практики в театъра- маската на изненадата, предизвикана от неочакваната развръзка на събитията. А каква по-неочаквана развръзка от изумлението, което изпитва отделният зрител, след като сам е достигнал до определена истина, близка до реалността, наблюдавайки ситуациите в театралното представление? Маската като отражение на изражението на читателя в самия край на романа… Повторение на антично представление и две изражения- върху лицето на зрителя и върху лицето на актьора- взаимно отражение. Впоследствие маската на актьора гледа към пустошта, както и лицето на зрителя. Една кратка среща и време за размисъл.
Изводът е, че „Поражението”, освен всичко друго, е и един драматургичен роман, което всъщност заявява чрез своето заглавие. Това движение около и през драматургичното продължава в друга книга на К. Илиев, по-тясно свързана с пиесата „Великденско вино”, което вече е повод за друг размисъл и друг текст.
Думите на режисьора Леон Даниел, изказани по повод пиесите на К. Илиев са валидни и за „Поражението”. Константин Илиев е „Летописец на безвремието”.
Бележка на автора: Този текст в по-съкратен вариант беше представен на четене по повод 24 май под надслов „Българският роман през последните десет години”, проведено през 2012 година в СУ „Св. Климент Охридски”.
Сайтът PlovdivLit е творчески продукт на фондация „Пловдив ЛИК” и е обект на авторско право.
Поставянето на хипервръзки към сайта, към издания, рубрики и конкретни текстове в PlovdivLit е свободно.