Гергана Златкова

Поезия

След потопа на ХХI век...

5.00(1 гласа)

Поезия

Гетсиманската градина

4.74(38 гласа)

Поезия

258 метра под морското равнище

4.66(29 гласа)

Поезия

Стената на плача

4.66(29 гласа)

Поезия

Адаса

4.64(28 гласа)

Поезия

друга Струнна теория

4.62(26 гласа)

Виж още

За хрониката в романа „Поражението” на Константин Илиев

Дай първата оценка
и се на географската площ, романът представя историята, държавността и човешките взаимоотношения в една особена раздробеност, която подобно на пъзелите може да е едно свързано цяло и едно разпокъсано цяло. Тази форма съответства и на пиесата „Куцулан, или Вълча Богородица”, в която митологичното същество е сякаш раздробено между божество и демон; светец и демон; човек и животно; между мъж и жена; между настояще и минало; между времената и вечността (която изключва времената), между доброто и злото; между милостта и жестокостта, между благословията и проклятието, между приказката и модерната (постмодерната) пиеса, между личната трагедия и трагедията в общността, между мит и реалност; между фикция и реалност; между спомен и фикция; между очерк и кинематографичност, между драматургичност и литературност, и др. Това инфернално същество, реализиращо се в художествения текст като фикционално, е обединяващото звено на всички противоположности и противоречия. Неслучайно пиесата е под формата на моноспектакъл с ограничен брой актьори, но с много повече гласове, подобно на музикален инструмент, който може да възпроизведе различни звуци, какъвто например е синтезаторът.

Подобен е и моноспектакълът „Великденско вино”, в който чрез монолога на поп Кръстю Тотев Никифоров са изведени множество гледни точки. В тях се открояват различни стратиграфски нива- от пластовете в съзнаваното и несъзнаваното на отделната личност до пластовете в социалния статут на тази личност, в обществения живот, историята и различните противоречия, произтичащи от всичко изброено. Неслучайно чрез фигурата на поп Кръстю най-точно и най-ярко изпъква фигурата на Апостола- Левски. В нея чрез синтеза са съчетани белези от облика и характера на реалната личност и представите на хората от различните съсловия – непредубедени, или предубедени с определени интереси. Те са се напластили върху тази фигура, превръщайки я в мит.

В архитектониката и на двата моноспектакъла е водещ принципът на калейдоскопичната мозайка, чиито елементи не са идеални и предварително фиксирани, както са предварително обмислени и изработени по план формите на пъзела.

Същото може да се каже и по отношение на структурата на „Поражението“. Формите на пъзела имат конкретен релеф, с помощта на който се вклиняват сред другите форми по строго определен ред. А отломъците имат случаен релеф, придобит под влиянието на пластовете на времето и на стихиите, с които са се сблъсквали. Затова възможността отломъците да бъдат въведени в някакъв ред може да се случи благодарение на настоящето, в което протича разказът. Подобно на филмова лента, която на определени места отчита точно фиксирани моменти, на принципа на историческите научно-популярни филми. Сякаш често след коментарите следват кадри - доказателства за вече казаното

Сайтът PlovdivLit е творчески продукт на фондация „Пловдив ЛИК” и е обект на авторско право.
Поставянето на хипервръзки към сайта, към издания, рубрики и конкретни текстове в PlovdivLit е свободно.

© PlovdivLit 2025