Подобен е и моноспектакълът „Великденско вино”, в който чрез монолога на поп Кръстю Тотев Никифоров са изведени множество гледни точки. В тях се открояват различни стратиграфски нива- от пластовете в съзнаваното и несъзнаваното на отделната личност до пластовете в социалния статут на тази личност, в обществения живот, историята и различните противоречия, произтичащи от всичко изброено. Неслучайно чрез фигурата на поп Кръстю най-точно и най-ярко изпъква фигурата на Апостола- Левски. В нея чрез синтеза са съчетани белези от облика и характера на реалната личност и представите на хората от различните съсловия – непредубедени, или предубедени с определени интереси. Те са се напластили върху тази фигура, превръщайки я в мит.
В архитектониката и на двата моноспектакъла е водещ принципът на калейдоскопичната мозайка, чиито елементи не са идеални и предварително фиксирани, както са предварително обмислени и изработени по план формите на пъзела.
Същото може да се каже и по отношение на структурата на „Поражението“. Формите на пъзела имат конкретен релеф, с помощта на който се вклиняват сред другите форми по строго определен ред. А отломъците имат случаен релеф, придобит под влиянието на пластовете на времето и на стихиите, с които са се сблъсквали. Затова възможността отломъците да бъдат въведени в някакъв ред може да се случи благодарение на настоящето, в което протича разказът. Подобно на филмова лента, която на определени места отчита точно фиксирани моменти, на принципа на историческите научно-популярни филми. Сякаш често след коментарите следват кадри - доказателства за вече казаното
Сайтът PlovdivLit е творчески продукт на фондация „Пловдив ЛИК” и е обект на авторско право.
Поставянето на хипервръзки към сайта, към издания, рубрики и конкретни текстове в PlovdivLit е свободно.