Помагало за журналистически факултети – I

3.05   (59 гласа)

На 22 юли 2011 г. в Норвегия е извършен терористичен атентат. Андеш Брайвик го осъществява на два етапа. Облечен във фалшива полицейска униформа, първо взривява микробус, в който има самоделно направен експлозив, чието тегло надхвърля 900 кг. Позиционира го в правителствения квартал пред сградата на Министерството на правосъдието. В нея е кабинетът на министър-председателя при управлението на Работническата партия. Убити са 8 души, а физически пострадали са най-малко 200. След това Брайвик се отправя към остров Ютьоя, където са на летен лагер представители на Младежката работническа партия. Зареден е с оръжие и каса с три хиляди патрона. Застрелва 69 души, като средно за минута убива човек, а ранените са 33-ма.

Това е фактологичната основа на събитието. Изписват се очаквано страшно много статии, издават се книги от преки участници и тълкуватели. Независимо от потока им се появява книгата на Осне Сайерстад „Един от нас“ (Един разказ за Норвегия). Това е различната книга, съсредоточила в себе си и хронологията на предизвестена, но непредусетена трагедия. В нея никой не е ощетен, защото е разказано всичко – за Палача, за Жертвите, за Норвегия като едно от пространствата на проблема. За да се напише тази книга, трябва да ги има другите преди нея. Журналистка, която има своите преки наблюдения от случващото се в Кабул, за да се появи „Кабулският книжар“, разкриваща през призмата на личните отношения свят, живеещ векове назад, край който цивилизацията не е минала. Отразява военните действия в Ирак и в „Сто и един дни“

2

разкрива различните лица, с които се проявява режимът на Саддам Хюсеин и живота на хората от Багдад, преминаващи през всичко. А може и да се продължи, но в България до момента са преведени тези две книги.

С „Един от нас“ Осне Сайерстад постига документален текст, който поставя два проблема – страната и нейният установен модел на обществен живот и как може да се тръгне от житейското начало, за да се разкрие пътят, довел до изстъплението. Това е едновременно разказ за държавата с всичко, очертаващо облика й – нрави, политика, икономика, етническа толерантност, а заедно с това ходът на един от всички, променящ се пред очите на останалите, но без да получи коректив. След изпълненото масово убийство държи да бъде възприеман като краен националист и политически екстремист, да буди страх и да не се търси в поведението му психопатията. Книгата разчита на документален материал от специализирани доклади на психолози и психиатри, можещи да се проследят през годините. Обхванати са полицейски протоколи от разпитите, свидетелски показания, констатациите на създадени за разследването комисии, хронологията на съдебния процес. Откроени са датите на всички стъпки, през които преминава Брайвик, за да се стигне до пунктуалната точност при представянето на двата му терористични акта. По същия начин при делото всяка една жертва е точно ситуирана, уточнено е как е убита, като възстановката на трагедията е пълна. Създадена е възможно

1234>>>

Сайтът PlovdivLit е творчески продукт на фондация „Пловдив ЛИК” и е обект на авторско право.
Поставянето на хипервръзки към сайта, към издания, рубрики и конкретни текстове в PlovdivLit е свободно.

© PlovdivLit 2025